E mërkurë, Janar 16, 2019

Tri ushqimet që ‘luftojnë’ pagjakësinë

Pagjakësia lidhet me mungesën e rruazave të kuqe të gjakut ose hemoglobinës, një proteinë e kuqe e cila është përgjegjëse për transportin e molekulave...

Vrapimi i mirë apo i keq për gjunjët?

Vrapimi në distanca të gjata mund të jetë i mirë për shëndetin e gjunjëve – të paktën kështu thonë rezultatet e hulumtimeve të reja...

A ngushtohet vagina nëse nuk bëni seks ?

 Edhe pse mund të keni dëgjuar se të pasurit më pak marrëdhënie seksuale do të thotë “një vaginë më e ngushtë”, ekspertët thonë se...

Ja çfarë janë ‘Periodat mashkullore’ që prekin shumë meshkuj !

Çereku i meshkujve përjeton ‘periodat e meshkujve’; e thonë vetë ata, në një sondazh të fundit. Meshkujt e marrë në pyetje, tregojnë se përjetojnë simptomat...

Ilaçi të cilin e marrin çdo ditë, shkakton kancer

Studimi i publikuar në revistën “Good” ka zbuluar që ilaçet të cilat merren për trajtimin e djegësirës në stomak dhe shërimin e refluksit të...

A duhet t’i ndërrojmë kufjet e telefonit me shokun apo shoqen?!

Duket se shprehia e huazimit të kufjeve të telefonit është mjaft e gërditshme, pasi që veshët janë të mbushur me baktere. Një studim nga ‘BuzzFeed’ ka...

Antibiotiku për të cilin mjekët nuk duan të flasin është Shafrani...

Antibiotikët konvencionalë përdoren mjaft shumë. Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), një numër i madh antibiotikësh përshkohen mesatarisht për çdo 1.000 njerëz. Por,...

Pasi ta shikoni këtë do ta lini menjëherë duhanin. Kujdes pamjet

Shumica e njerëzve e dinë se pirja e duhanit është tepër e dëmshme dhe shkakton shumë sëmundje serioze, por disa njerëz pavarësisht kësaj nuk...

Ushtrimet që djegin më së shumti kalori

Dëshironi të bëni stërvitjen e forcës – trupi në plank ju është ngarkesa më e mirë. Dëshironi të ushtroni statikën – sërish klasika është më...

A duhet ta hiqni lëkurën rreth thonjve (“Cuticles”)?

“Cuticles”, janë rritje të vogla të lëkurës, por ato mund të shkaktojnë dhimbje të madhe dhe veçanërisht bezdisje. Ata ndizen dhe “keqësohen” në sezonin e...
Web
Analytics Made Easy - StatCounter